Francuska Akademia Młodego Inżyniera

5 października 2017 roku, w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej, odbyła się uroczysta inauguracja Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera połączona z inauguracją nowego roku akademickiego studentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. Uroczystość uświetniła obecność Pana Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pana Sławomira Wiaka, rektora Politechniki Łódzkiej oraz Pani Doroty Piotrowskiej, dyrektora Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ, a także przedstawicieli Ambasady Francji w Polsce. FAMI to prestiżowy, wieloletni projekt, powstały dzięki współpracy IFE z Ambasadą Francji w Polsce oraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Agence Universitaire de la Francophonie, którego celem jest promowanie kultury francuskiej wśród młodzieży z regionu łódzkiego, a także uświadomienie jej jakie perspektywy daje znajomość języka francuskiego w późniejszym życiu zawodowym i osobistym. Spośród wielu kandydatów, do I edycji projektu wybranych zostało łącznie 28 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z województwa łódzkiego, w tym nasza wspaniała czwórka: Anna Dzikowska, Zuzanna Kolbus, Maria Koza i Wiktor Wagner. Zajęcia Akademii w I semestrze składają się z dwóch bloków. Pierwszy obejmuje intensywny kurs językowy prowadzony przez doświadczonego lektora z Francji, natomiast drugi to warsztaty tematyczne, prowadzone przy udziale firm z kapitałem francuskim. Dadzą one uczniom możliwość zapoznania się z różnymi dziedzinami kultury i gospodarki Francji, takimi jak technika, sztuka, motoryzacja czy design. Udział we Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera to dla jej młodych absolwentów doskonały punkt wyjścia do podjęcia w przyszłości studiów wyższych na unikatowym w skali całego kraju kierunku Gestion et Technologie, studiów inżynierskich prowadzonych całkowicie w języku francuskim.